Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Jak się do tego zabrać i od czego zacząć? Zdradzimy Ci kilka tajemnic i podzielimy się własnym doświadczeniem. Dzięki temu cały proces powinien być dla Ciebie łatwiejszy.
Koszt wykończenia mieszkania – farby, tapety, panele i płytki
Zacznijmy od dołu i idźmy ku górze. Najtańsze panele podłogowe to koszt ok. 9 złotych za m2. Bez problemu jednak znajdziemy również prestiżowe produkty, które będą kosztować nawet 100 złotych za m2. Dodatkowo należy doliczyć także cenę ich ułożenia, która zależna jest od województwa. Przy obecnych cennikach, możemy ją wypośrodkować na ok. 25 złotych za m2. Oznacza to, że pokój posiadający 20 m2, będzie kosztować nas ok. 500 złotych. Czy istnieje sposobów na obniżenie tej sumy? Tak, jeśli wykonasz większość pracy samodzielnie. Ułożenie paneli nie jest wcale tak skomplikowane, jak może się wydawać.
W przypadku płytek koszt usługi to nawet 100 złotych za m2! Ich ceny również wahają się między 9-100 złotych za m2.
Malowanie ścian jest nieco tańsze, ponieważ zapłacimy ok. 12-15 złotych za m2 i w przypadku sufitów może ok. 2-5 złotych więcej. Ceny farb to już kwestia indywidualna, ponieważ wszystko zależy od pojemności, koloru, technologii (np. łatwo zmywalne itp.), czy nawet producenta i daty ważności.
Jak wygląda kwestia tapetowania ścian? Cena wynosi średnio 20-22 złotych za m2. Tapety jednak znajdziemy bez problemu w niskich cenach poniżej 10 złotych za m2 – nawet w popularnych marketach. Może więc okazać się, że koszt wyklejenia pokoju o powierzchni 20 m2 będzie niższy, niż w przypadku farby.
Meble, drzwi i wyposażenie RTV/AGD
Lista niezbędnych przedmiotów, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu, jest naprawdę długa. Do najpotrzebniejszych zaliczane są m.in.:
- toaleta,
- umywalka łazienkowa z baterią,
- prysznic/wanna,
- pralka
- meble kuchenne,
- stół,
- krzesła,
- umywalka kuchenna z baterią,
- piernik,
- lodówka,
- płyta grzewcza,
- łóżko,
- szafa,
- drzwi wewnętrzne,
- meble salonowe,
- telewizor,
- komponenty do aranżacji wnętrza.
Oczywiście znajdują się na niej jedynie najistotniejsze elementy wyposażenia. Nie określamy w niej jednoznacznie klasy sprzętu, materiałów, z których zostaną wyprodukowane meble, ich wielkości, a nawet tego, czy są one nowe, czy używane. Jak więc zaklasyfikować koszt zakupu wszystkich powyższych komponentów? Idąc po najniższej linii oporu i inwestując w asortyment budżetowy lub nawet używany, musimy nastawić się na kilka tysięcy złotych. Gdyby jednak zależy nam na tym, by wszystko było nowe i charakteryzowało się innowacyjnością, koszt wykończenia mieszkania trzeba liczyć w dziesiątkach (lub nawet setkach) tysięcy złotych. Najlepszym tego przykładem może być zwykła lodówka, którą możemy kupić zarówno za 600, jak i 20 tysięcy złotych.
Podsumowanie – ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Jak widać, najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Mieszkanie można wykończyć za naprawdę niewielką sumę pieniędzy, lecz stawiając na najwyższą półkę innowacyjnego wyposażenia, trzeba liczyć się z naprawdę imponującą kwotą.
Większość prac można jednak wykonać samodzielnie, co z pewnością obniży koszt wykończenia mieszkania. Powyższe ceny są cenami orientacyjnymi, które podane zostały przez profesjonalne firmy remontowo-budowlane. Z drugiej strony – nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić mieszkanie gotowe – “pod klucz”. Deweloper, na podstawie odpowiednich ustaleń, może wykończyć Twoje mieszkanie zanim się wprowadzisz. Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania w Skawinie – sprawdź naszą ofertę.