Musisz dopełnić formalności, ale też pamiętać o opłatach przy zakupie mieszkania, o których niektórzy dowiadują się dopiero w trakcie podpisywania kolejnych dokumentów. Ty będziesz o nich wiedzieć wcześniej. Przedstawiamy najważniejsze obowiązki, formalności i opłaty dotyczące zakupu nowego mieszkania.
Nowe mieszkanie – wybierz rozsądnie
Nie zdecydowałeś się jeszcze na konkretne mieszkanie? To ważna decyzja, dlatego powinieneś uwzględnić przy wyborze kilka kluczowych aspektów. Gdzie chciałbyś zamieszkać? Coraz więcej osób wybiera lokalizację z dala od miasta, na obrzeżach lub w zupełnie innym, mniejszym mieście, które jednak jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum jakiegoś większego. Taki komfort oferują mieszkania w Skawinie, mieście, z którego Koleją Aglomeracyjną dotrzesz do centrum Krakowa w 15 minut. Nie mniej ważny jest metraż mieszkania, uzależniony od liczby przyszłych domowników. Nie lekceważ też rozkładu – w nowym miejscu ma Ci się mieszkać lepiej niż w poprzednim.
Sprawdzony deweloper
Jeżeli zainteresowało Cię konkretne mieszkanie lub lokalizacja czy osiedle, np. mieszkania w Skawinie, poznaj bliżej firmę, z którą podejmujesz współpracę. Za całą inwestycję odpowiada deweloper. To od niego zależy, czy będzie ona zrealizowana w terminie i z obiecanym skutkiem. Obowiązkiem dewelopera jest przygotowanie prospektu informacyjnego, a następnie przedstawienie go klientowi. To dokument zawierający dane kontaktowe oraz identyfikacyjne dewelopera, potwierdzenie jego doświadczenia, wszelkie informacje dotyczące inwestycji i nieruchomości, w tym jej status prawny i plan zagospodarowania przestrzennego, ale też termin zakończenia inwestycji oraz przeniesienia własności. W prospekcie nie może też zabraknąć warunków odstąpienia od umowy.
Z deweloperem możemy podpisać umowę rezerwacyjną, która jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. To umowa podpisywana zwykle jeszcze przed dopełnieniem formalności, ze względu na obowiązek zapłaty konkretnej kwoty na rzecz dewelopera, np. 10% wartości lokalu. Natomiast umową, którą musimy podpisać, jest umowa deweloperska, w której zostały wyszczególnione obowiązki dewelopera dotyczące wybudowania określonej nieruchomości oraz przeniesienia praw własności na kupca.
Koszty zakupu mieszkania własnościowego – opłaty właściciela
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego i czy jest to nieruchomość w centrum dużego miasta, czy też z dala od centrum, musisz się liczyć z koniecznością zapłaty taksy notarialnej i poniesieniem kosztów sądowych. Wpis do księgi wieczystej będzie kosztować 200 zł. Podobną kwotę zapłacisz za wpis do hipoteki. Jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, nie jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak dlatego, że deweloper opodatkowuje sprzedaż podatkiem VAT. Inaczej jest, jeśli decydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego. Podatek wynosi wtedy 2% wartości rynkowej nieruchomości.
Oczywiście w przypadku zakupu mieszkania na kredyt niektóre banki będą wymagały od Ciebie prowizji w wysokości 1-2% wartości całego kredytu. Może się jednak zdarzyć tak, iż bank w swojej ofercie będzie miał prowizję 0%. Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy, ponieważ w takich okolicznościach może być wymagane spełnienie dodatkowych warunków, takich jak zakup ubezpieczenia na życie w tym konkretnym banku.
Inwestycja w mieszkanie to inwestycja w przyszłość, więc decyzja powinna być przemyślana. Teraz już wiesz, jakie obowiązki i opłaty Cię czekają przy zakupie mieszkania, zatem łatwiej Ci będzie zaplanować poszczególne etapy całego procesu.