Nowe mieszkanie – jakie czekają Cię obowiązki?

To ten moment! Zdecydowałeś się na zakup własnego mieszkania, rozpoczynasz nowy etap swojego życia. Przed Tobą intensywny czas i konieczność dopełnienia wielu obowiązków związanych z zakupem.

Musisz dopełnić formalności, ale też pamiętać o opłatach, o których niektórzy dowiadują się dopiero w trakcie podpisywania kolejnych dokumentów. Ty będziesz o nich wiedzieć wcześniej. Przedstawiamy najważniejsze obowiązki, formalności i opłaty dotyczące zakupu nowego mieszkania.

Wybierz rozsądnie

Nie zdecydowałeś się jeszcze na konkretne mieszkanie? To ważna decyzja, dlatego powinieneś uwzględnić przy wyborze kilka kluczowych aspektów. Gdzie chciałbyś zamieszkać? Coraz więcej osób wybiera lokalizację z dala od miasta, na obrzeżach lub w zupełnie innym, mniejszym mieście, które jednak jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum jakiegoś większego. Taki komfort oferują mieszkania w Skawinie, mieście, z którego Koleją Aglomeracyjną dotrzesz do centrum Krakowa w 15 minut. Nie mniej ważny jest metraż mieszkania, uzależniony od liczby przyszłych domowników. Nie lekceważ też rozkładu – w nowym miejscu ma Ci się mieszkać lepiej niż w poprzednim.

Sprawdzony deweloper

Jeżeli zainteresowało Cię konkretne mieszkanie lub lokalizacja czy osiedle, np. mieszkania w Skawinie, poznaj bliżej firmę, z którą podejmujesz współpracę. Za całą inwestycję odpowiada deweloper. To od niego zależy, czy będzie ona zrealizowana w terminie i z obiecanym skutkiem. Obowiązkiem dewelopera jest przygotowanie prospektu informacyjnego, a następnie przedstawienie go klientowi. To dokument zawierający dane kontaktowe oraz identyfikacyjne dewelopera, potwierdzenie jego doświadczenia, wszelkie informacje dotyczące inwestycji i nieruchomości, w tym jej status prawny i plan zagospodarowania przestrzennego, ale też termin zakończenia inwestycji oraz przeniesienia własności. W prospekcie nie może też zabraknąć warunków odstąpienia od umowy.

Z deweloperem możemy podpisać umowę rezerwacyjną, która jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. To umowa podpisywana zwykle jeszcze przed dopełnieniem formalności, ze względu na obowiązek zapłaty konkretnej kwoty na rzecz dewelopera, np. 10% wartości lokalu. Natomiast umową, którą musimy podpisać, jest umowa deweloperska, w której zostały wyszczególnione obowiązki dewelopera dotyczące wybudowania określonej nieruchomości oraz przeniesienia praw własności na kupca.

Koszty zakupu mieszkania

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego i czy jest to nieruchomość w centrum dużego miasta, czy też z dala od centrum, musisz się liczyć z koniecznością zapłaty taksy notarialnej i poniesieniem kosztów sądowych. Wpis do księgi wieczystej będzie kosztować 200 zł. Podobną kwotę zapłacisz za wpis do hipoteki. Jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, nie jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak dlatego, że deweloper opodatkowuje sprzedaż podatkiem VAT. Inaczej jest, jeśli decydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego. Podatek wynosi wtedy 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Oczywiście w przypadku zakupu mieszkania na kredyt niektóre banki będą wymagały od Ciebie prowizji w wysokości 1-2% wartości całego kredytu. Może się jednak zdarzyć tak, iż bank w swojej ofercie będzie miał prowizję 0%. Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy, ponieważ w takich okolicznościach może być wymagane spełnienie dodatkowych warunków, takich jak zakup ubezpieczenia na życie w tym konkretnym banku.

Inwestycja w mieszkanie to inwestycja w przyszłość, więc decyzja powinna być przemyślana. Teraz już wiesz, jakie obowiązki i opłaty Cię czekają, zatem łatwiej Ci będzie zaplanować poszczególne etapy zakupu własnego M.

Własny kąt?

Napisz i rozgość się w nim

Kontakt

Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Osiedle TF Investment Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (Administratora) w celach marketingowych w tym zwłaszcza przesyłania informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. reklam, ofert), wykorzystywania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu marketingu bezpośredniego, wysyłania wiadomości e-mail o treści reklamowej i handlowej. Podaję swoje dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Podstawą przetwarzania moich danych osobowych jest moja zgoda. Więcej informacji w polityce prywatności i cookies

Czytaj więcej