Wynajem mieszkania czy kupno na kredyt. Co się bardziej opłaca?

Chyba każdy, kto nieco dłużej wynajmował mieszkanie, słyszał od swoich bliskich zdania typu: Po co spłacasz komuś kredyt? Lepiej samemu wziąć pożyczkę i kupić mieszkanie. Na to samo wyjdzie, a po kilku latach mieszkanie jest Twoje.

Czy to naprawdę tak proste? Często okazuje się, że wynajem mieszkania jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż samodzielny zakup takiej nieruchomości. Warto więc rozważyć wszystkie wady i zalety obydwu propozycji, by podjąć odpowiednią decyzję. Zapraszamy serdecznie do lektury, gdzie spróbujemy znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie – kupno mieszkania na kredyt, czy wynajem? Jeśli jest to oczywiście możliwe!

Wynajem mieszkania – koszty, zalety i wady

Jeśli chcemy wynająć satysfakcjonujące nas mieszkanie, musimy pamiętać o naszych preferencjach i możliwościach. Co więc należy określić przed rozpoczęciem szukania idealnego lokalu?

Przede wszystkim budżet. Do ceny najmu należy dodać koszty eksploatacji. Musisz zastanowić się jaką część swojej wypłaty możesz przeznaczyć na wynajem mieszkania. Następnie wymagania. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie ze swoją drugą połówką, warto sięgnąć po oferty obiektów 2-pokojowych, natomiast jeżeli jesteś rodzicem, możesz rozważyć nawet 3 pokoje. Na końcu pozostaje kwestia lokalizacji. Okolica powinna być przyjemna, spokojna i przede wszystkim bezpieczna. Warto zwrócić uwagę na odległość i dostęp do pracy, sklepów, szkół itp. Znalezienie idealnego lokalu jest wyjątkowo trudne i czasochłonne – a na końcu może okazać się, że coś i tak jest nie tak, jak być powinno.

Ogromną zaletą jest jednak fakt, że wynajmując mieszkanie, w każdej chwili możemy się przeprowadzić. Nie musimy przejmować się formalnościami typu sprzedaż nieruchomości itp. Dodatkowo poważniejsze usterki i awarie spowodowane czynnikami niezależnymi od lokatorów, są problemem właściciela. Lokator może ubiegać się wtedy o obniżenie wartości czynszu lub wyprowadzić się bez respektowania okresu wypowiedzenia (odzyskując różnicę czynszu i kaucję).

Kupno mieszkania na kredyt – koszty, zalety i wady

Samo zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest żmudnym i skomplikowanym procesem. Banki obecnie podchodzą do kredytobiorców z dużym dystansem i niechętnie oferują duże sumy, gdy interesanci nie dysponują zadowalającym zastawem i pewnym zatrudnieniem. Trzeba przyznać, że jest to największy problem większości Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach.

Jeśli chodzi o zalety, to koniecznie musimy wymienić w tym miejscu spłatę długu w ratach. Uzbieranie 150-250 tysięcy złotych byłoby niemal niemożliwe przez 10-20 lat, ponieważ zawsze będą pojawiać się jakieś wydatki. Gdy jesteśmy zobowiązani spłacać co miesiąc 1000-1500 złotych, nawet odsetki przestają być tak dotkliwe i nim się obejrzymy, mieszkanie będzie naszą własnością.

Będąc w temacie rat i odsetek. Zaciągając wieloletni kredyt na dużą sumę, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Dodatkowo należy dodać ryzyko utraty płynności finansowej, która może skutkować nawet przejęciem nieruchomości przez bank.

Wynajem mieszkania czy kupno na kredyt? Wnioski

Kupno mieszkania na kredyt czy wynajem? Jak widać, wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma indywidualną sytuację finansową, dlatego decyzja powinna być kwestią podejmowaną ze względu na prywatne doświadczenia i możliwości. Zakup mieszkania na kredyt jest bez wątpienia atrakcyjną propozycją, która po wielu latach zaprocentuje, lecz trzeba liczyć się z ryzykiem. Wynajem natomiast jest wygodny, gdyż w razie problemów wystarczy się po prostu wyprowadzić, lecz należy pamiętać o wysokich kosztach, które często przekraczają ratę kredytu. Tak więc decyzja, wynajem mieszkania czy kupno na kredyt, powinna być głęboko przemyślana.

Jeśli szukasz nowego miejsca dla siebie, sprawdź nasze mieszkania w Skawinie. Chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania.

Własny kąt?

Napisz i rozgość się w nim

Kontakt

Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Osiedle TF Investment Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (Administratora) w celach marketingowych w tym zwłaszcza przesyłania informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. reklam, ofert), wykorzystywania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu marketingu bezpośredniego, wysyłania wiadomości e-mail o treści reklamowej i handlowej. Podaję swoje dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Podstawą przetwarzania moich danych osobowych jest moja zgoda. Więcej informacji w polityce prywatności i cookies

Czytaj więcej